مقالات

خط تولید سفره یکبار مصرف

خط تولید سفره یکبار مصرف : 

 

سفره یکبار مصرف یکی از پرمصرف ترین محصولات پلاستیکی است برای راه اندازی خط تولید سفره یکبار مصرف ماشین آلات ذیل مورد نیاز می باشد.

۱-دستگاه تولید سفره تک لایه/ دو لایه

۲- دستگاه چاپ سفره

۳- دستگاه دوخت و پرفراژ

۴- پمپ باد

۵-دستگاه میکسر مواد اولیه

۶- دستگاه کندر

مواد اولیه :

مواد اولیه مورد نیاز برای تولید سفره شامل پلی اتیلن در گریدهای مختلف می باشد که بوسیله پتروشیمی های داخلی تولید می گردد.

نحوه تولید:

برای تولید سفره یکبار مصرف در ابتدا مواد اولیه فرمولاسیون می گردد و به مقدار مشخص وارد دستگاه میکسر می شود که وظیفه اختلاط مواد اولیه را دارد. پس از مخلوط شدن مواد، بصورت دستی یا بوسیله موادکش وارد قیف دستگاه تولید شده و پس از ذوب شدن درون سیلندر و جلو رانده شدن بوسیله ماردون به صورت یک حباب از محفظه قالب خارج می گردد و به سمت بالا و برج دستگاه در ارتفاع حدود ۴ متر حرکت میکند تا خنک شده و مجددا برای جمع شدن به صورت یک طاقه به پایین هدایت گردد. قبل از جمع شدن طاقه از میان یک جرقه گیر عبور می کند تا بارهای الکتریکی ساکن از روی سفره تولید شده گرفته شود و قابلیت چاپ بر روی آن افزایش یابد . برای تولید سفره در سایز های مختلف از دستگاه های تولید عرض ۹۰ -۱۲۰ استفاده می گردد که قادر به تولید سایزهای مرسوم در بازار می باشند .

در دستگاه های تولید دو لایه (ABA) دو عدد سیلندر و ماردون وجود دارد که یکی از آنها لایه وسط سفره را تشکیل می دهند و یک سیلندر ماردون لایه های داخلی و خارجی را می سازند. در این حالت لایه ها را می توان بر اساس نیاز با مواد مختلف فرمولاسیون کرد .

بعد از مرحله تولید به مرحله چاپ می رسیم در این مرحله دستگاه های چاپ بر اساس عرض چاپ،تعداد رنگ و نوع چاپ تقسیم بندی می شوند. دستگاه های چاپ در زمینه سفره ،معمولا از نوع استک هستند.

از آنجایی که سفره به صورت رول بسته بندی می شود بعد از مرحله چاپ طاقه وارد دستگاه پرفراژ می گردد در این مرحله طاقه تولید شده جهت بسته بندی در ابعاد کوچکتر به وسیله یک تاکن کوچک و در فواصل های معین یک خط پرفراژ جهت جدا کردن زده می شود. در نهایت سفره طبق سفارش بصورت رول بر روی یک لوله کاغذی یا به دور خود پیچیده و آماده بسته بندی در لفاف های از پیش چاپ شده می گردد. بعد از این مرحله درب لفاف ها دوخت یا بصورت شرینک اماده بسته بندی در کارتن می باشد .

قابل ذکر است که دستگاه کندر وظیفه بازگرداندن ضایعات حاصله از تولید شامل سر دسته ها را برعهده دارد تا بتوان مجددا از آن استفاده نمود و پمپ باد نیز باد مورد نیاز دستگاه تولید را تامین می نماید. برای تولید سفره با پس زمینه های مختلف مواد رنگی که در اصطلاح مستربچ نامیده می شود نیز با درصد مشخص به مواد اولیه افزوده گردد.

مقاله برای مطالعه بیشتر 

انواع سفره یکبار مصرف 

دستگاه تولید سفره یکبار مصرف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *